• EN
  • دوشنبه, 6 بهمن 1399
  • ساعت : ۱۲:۴۰:۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ 
  • کد خبر : ۲۰۲۷۵۵
نقش قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در هوشمند سازی نظام مالیاتی

یکی از مهمترین دغدغه دولت ها در سراسر جهان در حوزه مالیات ستانی، ایجاد نظام های مالیاتی هوشمند و کارآمدی است که در آن ها هزینه مالیات ستانی کاهش یافته است و دریافت مالیات و اعطای بخشش ها و معافیت های مالیاتی با رعایت عدالت، انصاف و شفافیت صورت می گیرد. این دغدغه از دیرباز مورد توجه بوده و پدیده جدیدی نیست، اما آنچه در حال حاضر اولویت بیشتری به این موضوع داده این است که هم اکنون فناوری های ارتباطی نوظهوری در سراسر جهان توسعه یافته است که می توان از آنها برای ایجاد یک نظام مالیاتی هوشمند و کارآمد استفاده کرد. شاید بتوان یکی از بزرگترین مزیت های این فناوری ها را تسهیل در ایجاد پایگاه های داده و اطلاعات در حوزه های مختلف دانست. تجزیه و تحلیل این داده ها که در حوزه های مختلف از پزشکی و سلامت گرفته تا بازاریابی، انتخابات و مسائل زیست محیطی کاربرد دارد، بینش عمیق تری برای اتخاذ تصمیمات و سیاست های کارآمد و موثر به دست می دهد و زمینه مساعدتری برای اقدام و عمل و رفع مشکلات و مسائل هر حوزه فراهم می کند.
نظام سیاست های مالی و مالیاتی کشورها نیز از این امر مستثنی نیست. دولت ها می کوشند با تجهیز نظام های مالیاتی تحت امر خود به پایگاه های اطلاعات غنی هم راه را بر فرار مالیاتی ببندند و هم مالیات هایی را که قرار است اخذ شود با رعایت عدالت و انصاف محاسبه کنند. پایگاه های داده مورد استفاده برای مقاصد مالیاتی، اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع مختلفی می گیرد که یکی از مهمترین این منابع، شبکه پایانه های فروشگاهی است که عمدتا در مشاغل و اصنافی که با مصرف کنندگان نهایی سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. وجود این شبکه از یک طرف تضمین کننده حقوق مصرف کنندگان است و آنها را از جزئیات خریدهای خون، همچون بهای کالا، تخفیف های اعمال شده و مالیات های غیرمستقیم آگاه می کند و زمینه تضییع حقوق آنها و بسیاری تخلفات در این زمینه را از بین می برد و از طرف دیگر، امکان رهگیری کالاهای مختلف از مبدا تا مصرف کننده نهایی را فراهم می کند که این امر نقش مهمی در حمایت از تولیدات داخلی کشورها، مبارزه با قاچاق و دیگر تخلفات مرتبط ایفا می کند. اهمیت داده های به دست آمده از شبکه پایانه های فروشگاهی در حوزه مالیات نیز مبرهن و واضح است. تجربه کشورهای موفق در این حوزه نشان می دهد تجهیز نظام مالیاتی به چنین پایگاه هایی از یک طرف درآمدهای مالیاتی مورد نیاز دولت ها برای تامین هزینه های عمومی را افزایش می دهد که این امر به نوبه خود به افزایش سطح رفاه همگانی و برخورداری جامعه از خدمات عمومی منجر می شود و از طرف دیگر، با افزایش ضریب عدالت مالیاتی، اعتراض ها و نارضایتی مالیات دهندگان در این حوزه را به شکل بی سابقه ای کاهش می دهد.
در ایران نیز که چندسالی است تقویت و کارآمدسازی نظام مالیاتی به دغدغه قانونگذاران و دولتمردان و مطالبه افکار عمومی تبدیل شده است، گام هایی مهمی در مسیر نیل به این مهم برداشته شده است که یکی از مهمترین آنها، تاکید بر تجهیز نظام مالیاتی به پایگاه های اطلاعاتی مورد نیاز بوده است. به جرات می توان گفت مهمترین درونمایه قانون مالیات های مستقیم که برای آخرین بار در سال 1394 اصلاح شد، تاکید بر ایجاد سامانه های اطلاعاتی و استفاده از ریزداده های به دست آمده برای محاسبه مالیات بوده است. علاوه بر آن، در سال 1398 نیز قانون جدیدی به تصویب رسید که به قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان معروف است.
این قانون، مشاغل و اصناف را به استفاده از پایانه های فروشگاهی موظف کرده است و به سازمان امور مالیاتی کشور نیز تکلیف کرده است سامانه ای تحت عنوان سامانه مودیان ایجاد کند تا تبادل اطلاعات میان مودیان و سازمان امور مالیاتی منحصرا از طریق این سامانه انجام ‌شود. مودیان می‌توانند با استفاده از هرگونه سخت‌افزار یا نرم‌افزار اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه‌های ابری یا هر وسیله دیگری که دارای حافظه مالیاتی باشد، به سامانه مودیان متصل شوند. بر اساس قانون، مرجع نهائی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب های الکترونیکی، سامانه مودیان خواهد بود.
تردیدی نیست که اگر تکالیفی که قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان متوجه مودیان و فعالان اقتصادی، سازمان امور مالیاتی کشور و دیگر سازمان ها و نهادها کرده است به درستی و به موقع انجام گیرد، بستر بسیار مناسبی ایجاد خواهد شد که ذینفعان آن فقط مودیان و سازمان امور مالیاتی کشور نخواهند بود، بلکه شمار دیگری از نهادها و سازمان ها چه در بخش دولتی و چه بخش غیردولتی از آن منتفع خواهند شد.

منبع: سایت سازمان امور مالیاتی
 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0