• EN
  • چهارشنبه, 22 مرداد 1399
  • ساعت : ۱۰:۵۹:۵۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ 
  • کد خبر : ۱۹۶۶۲۳
تشویق ها و تسهیلات قانون پایانه های فروشگاهی
یکی از اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک، اجرای تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات‏های مستقیم است; که مودیان بر اساس آن موظف‌اند از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه استفاده کنند و در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌‌های اقتصادی و سهولت در شناسایی درآمد واقعی مودیان، بهبود فضای کسب و کار و توسعه عدالت مالیاتی، تحقق اهداف دولت‌ الکترونیک و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بکارگیری و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است.

بر اساس ماده 2 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، کلیه اشخاص مشمول مکلفند به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، نسبت به ثبت نام در سامانه مودیان اقدام کنند. خرده‌فروشی ها و واحدهای صنفی که مستقیما با مصرف‌کننده نهائی ارتباط دارند، علاوه بر عضویت در سامانه مودیان، موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی می‌باشند. استفاده از پایانه فروشگاهی برای مودیانی که مستقیما با مصرف‌کننده نهائی ارتباط ندارند، الزامی نیست; اما مودیان مزبور موظفند کلیه صورتحساب‌های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند.

در همین راستان سازمان امور مالیاتی کشور تسهیلات و مشوق هایی را برای آن دسته از مودیانی که اقدام به نصب و راه اندازی این سامانه کرده اند در نظر گرفته است که به برخی از آنها اشاره ای خواهیم داشت.

طبق ماده 17، سازمان موظف است در پنج سال اول پس از استقرار سامانه مودیان به‌منظور تشویق صاحبان مشاغل موضوع فصل چهارم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم که فروش های خود را با استفاده از پایانه فروشگاهی انجام داده و کالاها و خدمات موردنیاز خود را از واحدهای اقتصادی عضو سامانه مودیان خریداری کنند، معادل بیست درصد(20%) مالیات بر ارزش افزوده‌ای که مودی در هر دوره به سازمان پرداخت می‌کند یا یک درصد (1%) فروش وی (هر کدام کمتر باشد)، حداکثر تا شصت میلیون ریال در هر دوره مالیاتی به عنوان پاداش همکاری مودی، از مالیات بر ارزش افزوده دوره بعدی وی (و در صورتی که بیش از مالیات آن دوره باشد، دوره‌های بعد از آن) کسر کند.

هم چنین بر اساس ماده 19،سازمان مکلف است اظهارنامه‌های مالیات بر عملکرد آن دسته از اشخاص مشمول را که تمامی مقررات این قانون را رعایت کرده‌اند‌ و آن را بر مبنای اطلاعات مندرج در سامانه مودیان تنظیم و در مهلت مقرر ارائه نموده‌اند از طریق انطباق با اطلاعات موجود در پایگاه داده سازمان راستی‌آزمایی نموده و در صورت عدم مغایرت با اطلاعات پایگاه مذکور، اظهارنامه تسلیمی را بدون رسیدگی قبول کند.

یکی دیگر از تسهیلاتی که در این راستا در نظر گرفته است بر اساس ماده 21 قانون،به سازمان اجازه داده می‌شود در صورت ثبت‌نام مودی در سامانه مودیان و انجام تکالیف قانونی مربوط، بدهی مالیات بر ارزش افزوده وی را که مربوط به سال 1396 و قبل از آن می‌باشد، مطابق دستورالعملی که توسط سازمان پیشنهاد شده و به‌تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد، قطعی نموده و کلیه جریمه‌های متعلقه را به مدت سه‌سال تعلیق کند. در صورت ارتکاب تخلفات مذکور در ماده(9) این قانون توسط مودی در طول زمان تعلیق و محکومیت وی در هیأت حل اختلاف مالیاتی، مودی حسب رأی هیأت، ملزم به پرداخت تمام یا بخشی از جریمه‌های تعلیق‌شده خواهد بود. پس از انقضای مهلت فوق‌الذکر در صورت عدم ارتکاب تخلفات مذکور در ماده (9)، جریمه‌های تعلیق‌شده بخشوده می‌شود.

منبع: سایت سازمان امور مالیاتی

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0