دوشنبه 1 بهمن 1397   13:20:06
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
آخرین اخبار
1397/1/27 دوشنبهمدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی:
مالیات، ابزار برقراری عدالت اجتماعی است
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با تأکید بر اینکه نظام مالیاتی در صورت کارایی می‌تواند به تحقق عدالت اجتماعی کمک کند، گفت: مالیات بر ارزش‌افزوده، صندوق‌های مکانیزه فروش و رصد تراکنش‌های بانکی از جمله اقدامات و برنامه‌های سازمان امور مالیاتی برای برقراری عدالت مالیاتی و به تبع آن عدالت اجتماعی است .

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا) به نقل از رسانه مالیاتی، یعقوب مزرعه لی، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: اساس مالیات بر ارزش‌افزوده بر مصرف است به این معنا که هر کس بیشتر مصرف کند باید بیشتر مالیات بپردازد و از این رو، اجرای این مالیات مبتنی بر عدالت، بازگشت و توزیع ثروت در بین اقشار جامعه است .

وی ضمن تأکید بر نقش شفاف ساز مالیات بر ارزش‌افزوده و با یادآوری اینکه این مالیات نوعی مالیات بر مصرف است که توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود،گفت: واردکننده، تولیدکننده و توزیع‌کننده، در نهایت ابزاری برای شناسایی فعالان اقتصادی و حلقه‌های میانی زنجیره تولید و توزیع بوده و با توجه به فرایند اعتبار در این نوع مالیات، تولیدکننده و توزیع‌کننده، متحمل هیچ‌گونه مالیاتی نمی‌شوند .

مزرعه لی، نصب و راه‌اندازی صندوق‌های مکانیزه فروش را دیگر اقدام سازمان مالیاتی در راستای برقراری عدالت مالیاتی از طریق شفاف‌سازی درآمدها عنوان کرد و با بیان اینکه مقاومت‌هایی در این زمینه وجود دارد و عده‌ای نمی‌خواهند صندوق‌های مکانیزه نصب شوند، از اصحاب رسانه خواست در این زمینه روشنگری کنند .

وی با اشاره به اینکه در برخی کشورها مالیات بر ارزش‌افزوده کالاها از طریق صندوق‌های مکانیزه فروش به صورت آنلاین هنگام خرید مشتری به حساب اداره مالیاتی واریز می‌شود و از این طریق از تأخیر در پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده جلوگیری می‌شود، اظهار داشت : یکی از اشکالات ساختاری مالیات بر ارزش‌افزوده در کشور، تأخیرهای دو الی سه‌ماهه در پرداخت آن به علت موعدهای سه‌ماهه مقرر برای ارائه اظهارنامه این نوع مالیات است که این موضوع احتمال فرار مالیاتی را هم افزایش می‌دهد .

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در ادامه یکی از راه‌های وصول مالیات عادلانه را بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی بالا اعلام کرد و افزود: اگر نظام مالیاتی می‌خواهد جلوی فرار مالیاتی را گرفته و عادلانه مالیات بگیرد باید به اطلاعات اقتصادی، پولی و مالی افراد دسترسی داشته باشد .

مزرعه لی با یادآوری اینکه حساب‌های بانکی مشکوک از طریق دفتر مبارزه با پول‌شویی، استخراج و سپس به ادارات کل امور مالیاتی استان‌ها ارسال می‌شود، گفت: طی 2 سال گذشته، 54 پرونده در این چارچوب جهت بررسی به اداره کل امور مالیاتی استان آذربایجان غربی ارسال شده که منجر به مطالبه 670 میلیارد ریال مالیات برای استان شده است .

وی با تأکید بر اینکه تراکنش‌های بانکی رصد شده از جهت اینکه گردش پولی مربوط به آن حتما حاصل فعالیت اقتصادی باشد مورد بررسی قرار می‌گیرند، اظهار داشت: عملکرد امور مالیاتی آذربایجان غربی در بحث رسیدگی درست و منطقی به تراکنش‌های بانکی، خوب و قابل قبول بوده است .


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

نسخه قابل چاپ