يكشنبه 28 بهمن 1397   20:54:07
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
گفتگو

1397/4/31 يكشنبهرییس سازمان بورس عنوان کرد:
حفظ منافع سرمایه گذاران، دغدغه سازمان بورس
برای معطوف کردن منابع به بازار سرمایه باید بازار با ثبات همراه با امنیت ایجاد شود که خوشبختانه این اتفاقات رخ داده و بازده بورس و فرابورس در سال گذشته ۲۵ درصد بود. این رقم عالی نیست ولی امیدواریم در سال جاری این بازدهی تدوام و افزایش یابد و شرکت‌ها از درون شاهد افزایش سود باشند.

باتوجه به تحولات دوسال اخیر تالار شیشه‌ای با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفتگویی انجام شد که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به اقداماتی که در زمینه فرهنگ سازی و شفافیت بیشتر بازار سرمایه طی دو سال اخیر صورت گرفت اکنون شاهد رشد جریان نقدینگی این بازار هستیم  و در حال حاضر حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق در بورس جریان دارد و این بازار قدم‌های موثری در زمینه حمایت از کالای ایرانی برداشته است تا از این طریق شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی محقق شود. همچنین میزان تخلفات در معاملات بورس با توجه به افشاگری‌ها گروه‌های مختلف در سال جاری به حداقل رسیده است.

سازمان بورس طی دو سال اخیر چه اقداماتی در مسیر فرهنگ سازی انجام داده؟

راه اندازی لیگ ستارگان بورس، جشنواره بورس و رسانه، ساخت کلیپ های کوتاه با هدف معرفی بازار سرمایه به آحاد جامعه در قالبی غیر کلاسیک و برگزاری کلاس های آموزشی از مهمترین اقدامات فرهنگی بازار سرمایه طی دو سال اخیر بود و مجموع این اقدامات مفاهیم بازار سرمایه را در اذهان نهادینه می کند. به علاوه هر سال نمایشگاه های متعددی در کیش و تهران برگزار می شود که اقشار و گروه های سنی مختلف از دانش آموزان تا فرهنگیان و فعالان بازار سرمایه مخاطب آن هستند. آخرین دستاوردهای بازار سرمایه کشورهای اسلامی نیز در همایشی سالانه بررسی می شود.

یکی از مهمترین اقدامات اخیر در بازار سرمایه راه اندازی ابزار اختیار خرید و فروش بود! قراردادهای آپشن چه مزیت هایی دارند؟

قرارداد‌های آپشن بعد از ۴۹ سال فعالیت بازار سرمایه اخیرا راه اندازی شد. این ابزار در معاملات سهام و معاملات سکه استفاده می‌شود. البته در کنار آن سایر ابزار‌های مالی اسلامی هم رشد بسیار خوبی پیدا کردند از جمله اوراق منفعت، اوراق اجاره سهام، اوراق وکالت، اوراق جعاله که استفاده از آنها در این مدت اجرایی شده است.

بروزرسانی سامانه معاملات بورس در چه مرحله ای است؟

10 سال به دلیل تحریم این سامانه به روز نشده بود و اشکال های جدی داشت و در مقاطعی فعالان بازار ابراز نارضایتی می کردند که خوشبختانه بروز رسانی آن انجام شد. تفکیک هسته معاملات بورس تهران از فرابورس نیز یکی از کارهایی است که صورت گرفت و بروز رسانی سامانه فرابورس نیز در حال انجام است و در سال جاری بهره برداری می شود.

در حال حاضر چند نماد بسته در بازار سرمایه وجود دارد؟

خوشبختانه با مطالعات خوبی که انجام شد بازار سرمایه توانست دستورالعمل های مربوط به توقف بازگشایی نمادها، آیین نامه معاملات و دستورالعمل پذیرش را اصلاح کند و نتیجه آن حل مشکل همیشگی و تاریخی بازار سرمایه بود. در حال حاضر تعداد نمادهای بسته به زیر ۲۰ عدد رسیده و نشانی از اقدامات صحیح و اثر گذار برای بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه است. تا پایان سال ۹۶ نماد سه بانک بزرگ بازگشایی شد و می توانیم بگوییم در حال حاضر تمامی نمادهای بانکی به جز یکی دو مورد که مسائل مربوط به عدم ارائه صورت‌های مالی داشته اند، باز است و امیدواریم عملیات بازگشایی این نمادها نیز در سال جاری انجام شود.


در حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری کنترل می شوند؟

همواره یکی از دغدغه های بازار سرمایه بحث کنترل صندوق های سرمایه گذاری بود و بارها بازار پول به آن اعتراض کرد! بعضی افراد در بازار سرمایه هم ابراز نگرانی کرده بودند که صندوق ها نرخ های مصوب شورای پول واعتبار را رعایت نمی کنند. بنابراین قرار شد اولا بانک ها به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند ثانیا باید پیگیری کنیم صندوق ها در بازار سرمایه با نرخ های صحیح و قانونی داد و ستد کنند. در این راستا صندوق ها از صدور واحدهای سرمایه گذاری در شعب بانکها ممنوع و موظف شدند در سامانه ها یا پلتفرم های خودشان مراحل معامله را صدور یا ابطال کنند.

چه تعداد اوراق در بازار سرمایه جریان دارد؟

در حال حاضر حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق در بورس جریان دارد و نرخ آنها هم کنترل شد همچنین باید تاکید کنم یکی اقدامات شاخص و مهم سازمان بورس کاهش کارمزد معاملات بود. در این میان شورای عالی بورس کمک کرد و کارمزد معاملات سازمان بورس ۲۵ درصد کاهش یافت و این به معنی کاهش درآمد برای سازمان بورس است.

سامانه کدال 360 درجه چه مزیت هایی دارد؟

کدال ۳۶۰، سامانه کدال را به یک سیستم کامل تر و جامع تر ارتقا داد و در حال حاضر کل اطلاعاتی که یک فعال اقتصادی نیاز دارد را در اختیارش قرار می دهد و این امر به افزایش شفافیت در معاملات کمک بسزایی می کند.

حذف  EPS چه مقاومتی از سوی شرکت ها به دنبال داشته است؟

خوشبختانه حذف EPS یکی از اقدامات مناسب سازمان بورس بود و گزارش تفصیلی جایگزین آن شد. EPS به علت عدم تحقق توسط سایر مدیران در دوره های بعد و نامناسب بودن بازدهی در زمان مقرر حذف شد و بعضا شرکت ها در مقابل حذف این مورد مقاومت‌ کرند. در این راستا سازمان بورس و کانون سرمایه‌گذاری جلساتی برای مخالفان حذف EPS برگزار کردند و هنوز ممکن است برخی از شرکت ها منتقد این امر باشند و سازمان بورس آمادگی پیشنهادات سرمایه گذاران در جهت بهبود روند معاملات را دارد.

البته شرایط بازار سرمایه ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد حتما به این تفاوت‌ها باید توجه شود به همین دلیل به سرمایه گذاران اجازه داده شد تا در برخی مواقع از EPS اختیاری  استفاده کنند. ولی در مجموع موضوع تحلیل با استقبال بیشتری روبرو شد و خوشبختانه نتیجه آن در توقف بازگشایی نمادها به چشم خورد. این یکی از نتایج حذف EPS است و در آینده نیز سایر مزایای آن روشن خواهد شد.

بازار سرمایه چه نقشی در جمع آوری سرمایه خرد مردم در جامعه دارد؟

هیچ اقتصادی در دنیا نمی تواند در بلندمدت بدون تقویت و سودآوری بنگاه‌ها و شرکت‌ها رشد خوبی داشته باشد، در تمام دنیا شرکت‌ها و بنگاه‌ها در رشد اقتصادی نقش اصلی و بلندمدت دارند بنابراین با توجه به اینکه شرکت‌های بازار سرمایه  مالیات دقیق پرداخت می کنند و دارای حساب های شفاف و قانونمند هستند باید سودآوری آن ها تقویت شود؛ اگر بخواهیم از کالای ایرانی حمایت کنیم باید کیفیت نیز تقویت شود و برای اینکه شرکت بتواند کیفیت کالاهای خود را تقویت کنند باید به نوآوری و توسعه فناوری دست یابند و بهره‌وری داشته باشند و در این زمان وظیفه سازمان بورس تامین مالی برای شرکت‌ها با نرخ مناسب است. یکی از اقدامات سازمان بورس که در سال گذشته نیز تا اندازه‌ای انجام شد تامین مالی شرکت‌های بورسی از طریق انتشار اوراق با نرخ‌های مناسب بود.

وظیفه دیگر سازمان بورس برای حمایت از تولید کنندگان رفع مشکلاتی چون کمبود مواد اولیه، نیروی انسانی، کنترل نرخ‌ها شرکت‌های بورسی است و باید مشکلات به دولت منتقل شود و طی مکاتبات متعدد با دولت تصمیمات خوبی از جمله مشوق‌های مالیاتی هم در حال اتخاذ است و با جدیت بسیار بالای وزیر اموراقتصاد و دارایی بعضی از این موارد در حال تصویب است. امیدواریم در آینده بتوانیم به این سمت بریم اولویت در بازار سرمایه تامین مالی شرکت های غیردولتی‌، خصوصی و تعاونی ها باشد.

چگونه منابع معطوف به بازار سرمایه می شود؟

 برای معطوف کردن منابع به بازار سرمایه باید بازار با ثبات همراه با امنیت ایجاد شود که خوشبختانه این اتفاقات رخ داده و بازده بورس و فرابورس در سال گذشته ۲۵ درصد بود. این رقم عالی نیست ولی امیدواریم در سال جاری این بازدهی تدوام و افزایش یابد و شرکت‌ها از درون شاهد افزایش سود باشند. شاید بتوانیم بگویم رمز شادابی یک تابلوی بورس سودآوری مستمر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است؛ اگر همه به تقویت سودآوری شرکت‌های بورسی کمک کنند شاهد تابلوهای شاداب و پررونقی در بازار سرمایه خواهیم بود؛به علاوه عرضه‌های اولیه جذاب و سودآور نیاز شرکت‌ها را تشویق کرد تا وارد بازار شوند و این امر در حال تسریع است. سازمان بورس شرایط این امر را فراهم می کند و امیدواریم عرضه‌های اولیه خوبی را درروزهای آینده شاهد باشیم. در پایان تاکید می کنم منافع سرمایه‌گذاران و حقوق سهامداران دغدغه اصلی سازمان بورس است.


* منبع: سایت بازار سرمایه (سنا)


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ