دوشنبه 1 مرداد 1397   07:53:36
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
یادداشت

1396/6/19 يكشنبه
سند راهبردی گمرک ایران ابلاغ شد
سرپرست گمرک ایران سند راهبردی گمرک ایران را جهت اجرا به مدیران گمرکات ستادی و اجرایی ابلاغ کرد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا) به نقل از واحد مرکزی خبر؛ فرود عسگری اعلام کرده است: سند راهبردی گمرک ایران شامل اهداف، اقدامات و تکالیف راهبردی است که برمبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی تدوین شده است.
 
عسگری در ادامه تاکید کرده است انتظار می‌رود پیاده‌سازی دقیق این تکالیف و اقدامات راهبردی که قبلاً نیز در قالب برنامه‌های عملیاتی طی بخشنامه‌ای ابلاغ شده، با جدیت و رعایت کلیه بندهای بخشنامه ابلاغی در دستور کار قرار داده شود.
 
پیش از این برنامه عملیاتی گمرکات در سال ۱۳۹۶ تهیه و جهت اجرا به گمرکات ابلاغ شده بود و با ابلاغ سند راهبردی گمرک، تکلیف و اقدامات گمرکات در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و قوانین مجلس شورای اسلامی مشخص شده است.
 
فرود عسگری در این سند خطاب به مدیران گمرکات ستادی و اجرایی تاکید کرده است که در راستای اجرای این سند ضروری است متولیان هر یک از تکالیف با مشارکت فعال همکاران پروژه به قید فوریت نسبت به تدوین منشور پروژه‌های خود اقدام کنند.
 
سرپرست گمرک ایران بر اساس این سند، نخستین تکلیف و اقدام راهبردی را در گمرک، تکمیل سامانه یکپارچه امور گمرکی در رویه‌های باقی‌مانده و اعمال مدیریت یکپارچه گمرکی در کلیه مبادی گمرکی تعیین کرده است که در چارچوب بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت.
 
تکلیف و اقدام راهبردی دوم در سند راهبردی گمرک از سوی سرپرست گمرک ایران، توسعه پنجره واحد الکترونیکی گمرکی و سامانه جامع گمرکی و استقرار سامانه هوشمند مدیریت ریسک تعیین شده است که این راهبرد نیز بر اساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد.
 
توسعه و تکمیل مدل مجازی پنجره واحد تجاری فرامرزی در سطح بین‌المللی بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی سومین برنامه راهبردی گمرک خواهد بود.
 
تکلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمرکات نظارت بر واردات کالاهای مصرفی از طریق برقراری اتصال پنجره واحد تجارت فرامرزی (گمرکی) با سایر سامانه‌های مرتبط، جریان تجارت، ارز، ثبت سفارش کالا‌ها و تشریفات گمرکی است که بر اساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد.
 
عسگری در ادامه به مدیران گمرکات اعلام کرده که تکلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمرک استقرار گمرکات مجهز در کلیه مناطق آزاد تجاری- صنعتی است که این راهبرد نیز در چارچوب بسته رونق و اشتغال اجرایی می‌شود.
 
تجهیز گمرکات به ابزارهای پیشرفته کنترلی و فناوری‌های نوین دیگر تکلیف و اقدام راهبردی گمرک در آینده خواهد بود که بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس و بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت.
 
مشارکت در اجرای بند ب. ماده ۱۰۸ برنامه ششم توسعه با موضوع نصب، راه‌اندازی و به‌روزرسانی سامانه‌های کنترل خودرویی بارگنجی یا کانتینری و همچنین ایکس‌ری کامیونی در مبادی گمرکی، ورودی و خروجی مرز‌ها و ایستگاه‌های بازرسی و کنترلی ناجا از طریق اشخاص و مؤسسات حقوقی غیردولتی دیگر برنامه راهبردی گمرک است.
 
همچنین اعمال مدیریت ریسک و کنترل براساس بازبینی و اجرای طرح تجمیع عوارض و درآمد‌ها دیگر تکلیف و اقدام راهبردی در گمرکات خواهد بود.
 
فرود عسگری سرپرست گمرک ایران تکلیف و اقدام راهبردی دیگری را در چارچوب برنامه‌های راهبردی به گمرکات ابلاغ کرده که از اهمیت خاصی امروزه برخوردار است و به تمامی مدیران ستادی و گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است که اجرای اقدامات پیشگیرانه در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مشارکت در اجرای بند ج. ماده ۴۶ برنامه ششم توسعه با هدف کاهش و کنترل واردات غیررسمی و قاچاق یکی از مهمترین برنامه‌های راهبردی گمرک خواهد بود.
 

مرکز ارتباط با مشتریان گمرک راه اندازی شد

مرکز ارتباط با مشتریان گمرک با سامانه تلفنی ۴۳۸۹۱ راه اندازی شد.
 
در ادامه ارائه خدمات الکترونیک و رفاه حال خدمت گیرندگان و حذف مراجعه حضوری، گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام به راه اندازی مرکز ارتباط با مشتریان کرده است.
 
امکان پاسخگویی به همه سؤالات درباره سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، تمامی زیر سامانه‌ها و همچنین موضوعات مرتبط با قوانین و مقررات گمرکی و بخش‌های تخصصی مربوطه توسط کارشناسان میز خدمت فراهم شده است.
 
پیش از این خدمات گمرک ایران با هدف حذف مراجعات حضوری، احترام به حقوق شهروندی، تسهیل تجارت و حذف کاغذ از فرآیند تشریفات گمرکی اینترنتی شده بود.
 
هم اکنون خدمات صادرات، واردات و ترانزیت در گمرک ایران الکترونیکی شده و خدمت گیرندگان می‌توانند فقط با یکبار مراجعه حضوری به نزدیکترین گمرک محل و دریافت کد کاربری؛ تمامی تشریفات گمرکی را اینترنتی از طریق سایت گمرک ایران www.irica.ir و لینک پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام دهند.
 
با کمک زیرسامانه‌های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، امکان استعلام پروانه گمرکی برای مطمئن شدن خریداران کالا از اینکه آن کالا از مبادی گمرکی وارد شده و یا قاچاق است فراهم شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.
 
همچنین سامانه ارزش برای مشاهده لحظه به لحظه ارزش کالاهای وارداتی و تغییرات ارزش کالا‌ها در جهت امنیت تجارت و شفافیت ایجاد شده است و دسترسی به ارزش کالا‌ها به صورت اینترنتی فراهم شده است.
 
با کمک سامانه پاسخگویی به شکایات می‌توان هر گونه انتقاد به روند انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا را الکترونیکی ثبت و پیگیری نمود.
 
هم اکنون با گمرک الکترونیک می‌توان تمام مکاتبات خود را با گمرکات ایران در سرتاسر کشور از طریق پورتال رسمی گمرک بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام داد و مهم‌تر اینکه از طریق سایت گمرک ایران می‌توان مکاتبات را پیگیری و در جریان آخرین اقدامات قرار گرفت.
 
 دسترسی روزانه به آمار تجارت خارجی، دریافت قیمت واقعی و مارک و کشور سازنده کلیه کالاهای وارداتی و اطلاع از اصالت گوشی‌های تلفن همراه و ارتباط راحت با تجار بزرگ کشور جهت صدور کالا از دیگر قابلیت‌های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و زیرسامانه‌های آن در گمرک است.
 

همراهی آنلاین با گمرک ایران در سامانه‌های نوین

خدمات گمرک ایران اینترنتی شده و ضروری است تا شهروندان با برخی از این خدمات آشنا شوند که پیش از الکترونیکی شدن گمرک امکان ارائه این خدمات وجود نداشته است.
 
خدمات صادرات، واردات و ترانزیت در گمرک الکترونیکی شده است و شما می‌توانید فقط با یکبار مراجعه حضوری به نزدیکترین گمرک محل و دریافت کد کاربری از طریق سایت گمرک ایران www.irica.ir و پیوند پنجره واحد تجارت فرامرزی تمامی تشریفات گمرکی را اینترنتی انجام دهید.
 
- می‌توانید از قیمت واقعی و مارک و کشور سازنده همه کالاهای وارداتی با خبر شوید و کالای مشابه اصلی (یا تقلبی) و گران نخرید epl.irica.ir/TscViewPage
 
- از اصالت موبایل خود مطلع شویم؛ با پیامک کردن کد imei به شماره ۳۰۰۰۸۸۸۷ http://epl.irica.ir/ImeiInfoView
 
- با تجار بزرگ کشور راحت ارتباط برقرار کنیم و کالای خود را به راحتی صادر کنیم (برای سامانه بازار و بهبود فضای کسب و کار) bazaar.irica.co
 
-استعلام پروانه گمرکی برای مطمئن شدن خریداران کالا از اینکه آن کالا از مبادی رسمی وارد شده است epl.irica.ir/ecl
 
- سامانه ارزش برای مشاهده لحظه به لحظه ارزش کالاهای وارداتی و همچنین تغییرات ارزش در جهت امنیت تجارت و شفافیت epl.irica.ir/TscViewPage
 
- بدانیم چه کالاهایی هر روز در حال وارد شدن به کشور هستند و برای فعالیت تجاری چگونه برنامه ریزی کنیم merchant.irica.ir/daily
 
- می‌توان هر گونه انتقاد جهت روند انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا را الکترونیکی ثبت و پیگیری کرد؛ سامانه پاسخگویی به شکایات Club.irica.ci
 
- می‌توان تمام مکاتبات خود را با گمرکات ایران در سرتاسر کشور از طریق پورتال رسمی گمرک بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهید؛ Www.irica.ir

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ