چهارشنبه 2 خرداد 1397   07:56:52
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/11/26 سه‌شنبهمعاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد در تشریح اقدام بیست و سوم از پروژه صد روز، 100 اقدام اعلام کرد؛
پروژه بیتا شاه کلید پیاده سازی دولت الکترونیک در عرصه اقتصاد
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد گفت: این وزارتخانه نخستین وزارتخانه‌ ای بود که بلافاصله اقدامات لازم برای راه‌اندازی مرکز تبادل اطلاعات اقتصادی را آغاز کرد و در فاصله یک‌سال پس از ابلاغ ضوابط توسعه دولت الکترونیک، در سال 94 پروژه بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی کشور «بیتا» را رونمایی کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، محمد شرفشاهی با اعلام این خبر اظهار داشت: سرعت پایین، موازی‌کاری و پیچیدگی‌های بروکراتیک از مهم‌ترین ایرادهای وارده به خدمات ارائه‌شده توسط دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی است؛ از این‌رو در سال‌های اخیر توسعه دولت الکترونیک به منظور افزایش سرعت و چابکی، مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی، کارامدی و اثربخشی، انعطاف و تطبیق‌پذیری، افزایش اعتماد و امنیت، افزایش دسترسی، هماهنگی کامل بین اجزای دولت و ایجاد شفافیت، مقابله با جعل و فساد اداری مورد توجه قرار گرفته‌است.

وی افزود: این موضوعات همگی از محورهای اصلی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند، در این بین وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشگام اجرایی‌کردن دولت الکترونیک است و پس از ابلاغ ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیک در شهریورماه سال 93 و براساس ماده 4 این مصوبه، خدمات دولت الکترونیک به 14خوشه تقسیم‌بندی و برای هر خوشه یک دستگاه متولی تعیین شد. یکی از این خوشه‌ها، خوشه اقتصادی و مالی است که متولی آن وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

شرفشاهی در خصوص اینکه پروژه "بیتا" چگونه و با چه اهدافی آغاز به کار کرد گفت: این پروژه پیش از این نیز در وزارت امور اقتصادی و دارایی سابقه داشته است اما از زمانی که اسناد بالادستی به این وزارتخانه ابلاغ شد، ما مکلف شدیم که سامانه تبادل اطلاعات اقتصادی کشور را راه اندازی کنیم تا تمام دستگاه هایی که به نوعی با موضوعات اقتصادی مرتبط اند به این سامانه متصل شوند و از این کانال بر مبنای نیازهای خود به تبادل اطلاعات بپردازند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد گفت: موضوع امنیت و سرعت همان موضوعی است که ما را ترغیب کرد تا با جدیت بیشتری به این پروژه ورود کنیم، جزیره ای بودن اطلاعات صرفا معضل حوزه اقتصاد کشور نیست و در سایر حوزه های کشور که فناوری اطلاعات(IT) در آن نقش آفرینی می­کند، جزیرهای بودن اقدامات محرز است؛ از این رو بحث IXها و دولت الکترونیک از ابتدای دولت یازدهم به صورت جدی پیگیری شد.

وی افزود: وزارت اقتصاد به دلیل اشراف بر موضوع جزیره ای بودن اطلاعات، به سمت اجرای این پروژه هدایت گری کرد، در حال حاضر EIX که در واقع همان حوزه اقتصادی تبادل اطلاعات است شامل اتصال 60دستگاه از زیرمجموعه های وزارت اقتصاد و نیز دستگاه های خارجی است.

شرفشاهی تصریح کرد: تمام دستگاه های اجرایی که به نوعی با موضوعات اقتصادی مرتبط هستند باید به این سامانه متصل شوند. برآورد دقیقی از تعداد دستگاه هایی که باید به این سامانه متصل شوند وجود ندارد اما در طول این مسیر دستگاه هایی بودند که توقعی از آنها نمی رفت که بخواهند به این سامانه متصل شوند اما متقاضی این موضوع هستند و بررسی های کارشناسانه در این باره در حال انجام است. لازم است اعلام کنم در حال حاضر روزانه حدود صدهزار تراکنش در این سامانه اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در جزیره ای بودن اطلاعات است و آنها را در اختیار دستگاهی خاص محدود می کند، گفت: با ایجاد این سامانه می توان این محدودیت را از میان برداشت و اطلاعات را توسعه و تعمیم و بهره برداران از این سامانه را افزایش داد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد گفت: یکی از مشکلات در بحث فساد اداری این است که اطلاعات جامع و کاملی در اختیار مدیران برای تصمیم گیری و یا تصمیم سازی وجود ندارد. از این رو با ایجاد این سامانه و دسترسی­های دیگر دستگاه های اجرایی میزان تبادل اطلاعات در حد گسترده­تری انجام و موجب کاهش فساد در نظام اداری می شود. از بعد هزینه نیز باید اذعان کرد که پیش از این هزینه های مضاعفی در ارتباط با پروژه های فناوری اطلاعات(IT) به علت رفتار جزیره­ای دستگاه ها بر کشور تحمیل شده است. یعنی دستگاه های مختلف به تناسب نیاز خود سامانه هایی را به صورت پراکنده و بعضا غیرمثمر ایجاد کرده اند. طبیعتا اگر این کار از طریق سامانه انجام شود می توان استانداردسازی را پیگیری کرد که باعث کاهش هزینه ها می­شود.

وی خاطرنشان کرد: توقع این است که هنگامی که IT وارد فرآیند اداری شود تعداد نیروهای انسانی کاهش پیدا کند به رغم این که این موضوع در برنامه ها مورد توجه قرر گرفته بود و قاعدتا نیز باید با گسترش فناوری اطلاعات(IT) از تعداد نیروهای انسانی کاسته می شد اما این اتفاق در کشور ما نیفتاد.

شرفشافی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا ساعات کاری مبتنی بر فعالیت های فناوری اطلاعات(IT) کاهش یافته است. اما در ایران هنوز با تورم نیروی انسانی مواجه هستیم و باید شرایط اقتصادی مناسبی وجود داشته باشد که بازارهای بیرونی این نیروی کار را جذب کند و این حجم از اتکا به نظام اداری وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: ما مکلف به این موضوع نبودیم و تکلیف ما ایجاد سامانه تبادل اطلاعات اقتصادی است، ما در ارتباط با خوشه اقتصادی وظیفه خود را انجام دادیم و تحقیقا اولین دستگاهی بودیم که خوشه های تعریف شده در اسناد بالادستی را محقق کردیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد گفت: در شرایط حاضر نیز بسیار خوب پیشرفته داشته است و انتظار می رود سریع تر از برنامه های پیش بینی شده خوشه را به صورت کامل به بهره­برداری برسانیم. اما در زمینه فرایندهای همکاری قاعدتا باید دستگاه متولی راجع به این موضوع برنامه ریزی کنند.

وی تصریح کرد: یک مرحله رونمایی از این سامانه در تیرماه سال جاری با حضور دکتر جهانگیری انجام شد که مربوط به فاز اول است و اکنون مورد بهره برداری قرار گرفته  است؛ بنا داریم که به محض ایجاد شرایط مناسب و آمادگی کامل رونمایی کامل از این سامانه با تمامی فازها را داشته باشیم. مهم رونمایی نیست مهم این است که اکنون دستگاه های مختلف از زیر مجموعه وزارت اقتصاد و بیرون از آن در حال استفاده از این سامانه هستند که می توان به اتاق بازرگانی، بانک ها، بورس، دیوان محاسبات، سازمان بنادر، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان تنظیم مقررات، سازمان انرژی اتمی، سازمان حفظ نباتات، سازمان دامپزشکی، سازمان راهداری و حمل و نقل و حتی سازمان ثبت احوال اشاره کرد.

شرفشاهی افزود: سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد دو دستگاهی بودند که اشتیاق زیادی برای اتصال به این سامانه پیدا کردند و جزو دستگاه های اولیه ای بودند که متصل شدند چرا که ارتباط دوطرفه در این بستر صورت می­گیرد. مجموعه اطلاعات سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد در موضوع مالیاتی بسیار مهم است و اکنون مانعی برای دریافت اطلاعات وجود ندارد.

وی یادآور شد: هنگامی که مجموعه اطلاعات در این سامانه مورد مبادله قرار می گیرد شرایطی را فراهم می کند که دسترسی ها برای دستگاه­ها در جهت تنظیم برنامه ها به منظور استفاده درونی از مجموعه حوزه های اقتصادی بیشتر شوند؛ به هرحال این موضوع همواره مطرح است که از ظرفیت های اقتصاد به صورت کامل بهره برده نمی شود و هنوز آمایشی به صورت جدی انجام نشده که مبتنی بر آن بتوان برنامه ریزی کرد.

شرفشاهی در پایان گفت: اقتصاد ما نقاط مغفولی دارد که با استفاده از این سامانه بیشتر شناخته می شود و امکان تدارک برنامه ریزی های لازم برای رفع این غفلت ­ها به وجود می آید.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ